گروه طراحی معماری ما باور دارد طراحی داخلی هنر و علم چیدمان و ارتقای ابعاد مختلف کیفیت فضای داخلیِ ساختمان با کاربری‌ متفاوت، متناسب با داستان زندگی، نیازها و علایق کاربران فضا برای دستیابی به محیطی سالم‌تر و زیباتر برای افرادی است که از آن استفاده می‌کنند.

از اینرو به تمامی افرادی که می‌خواهند طراحی داخلی فضای مسکونی،اداری، تجاری، تفریحی و… خود را انجام دهند پیشنهاد می‌کند تا چک لیست طراحی داخلی فضایشان را تهیه نمایند.

این چک لیست کمک می‌نماید یکبار به طور دقیق پروژه خود را از ابعاد و زوایای مختلف بررسی نمایید و به شناختی نسبی از علایق و نیازهایتان دست پیدا کنید و بهترین روایتگر داستان خود متناسب با بودجه‌ای که برای این کار اختصاص داده اید باشید.

چک لیست طراحی داخلی چیست؟

چک لیست نوسازی، لیستی از تمام سوالات و کارهایی هست که از زمان تصمیم به انجام پروژه طراحی تا سپردن طرح به مجری مناسب باید به آن ها توجه کنید تا طرح نهایی مطابق علایق، نیازها، استاندارها و… باشه و در نهایت بتواند آرامش و رضایت رو براتان به ارمغان بیاورد.

در این چک لیست چه مواردی بررسی میشود؟

  1. نیازها

در این بخش با شناختی که از خود، خانواده، پرسنل و به طور کلی کاربری فضا و کاربران آن داریدیک لیست از نیازهای
فضاییتون متناسب با عادات رفتاری، علایق و… تهیه نمایید.

و این جمله را برای تمامی فضاها پر کنید

من یک فضا …… با …… ویژگی برای…… نیاز دارم

برای مثال:

من یک فضا آروم با نور کم(غیر مستقیم) و رنگ تیره برای مطالعه نیاز دارم.

2.انتخاب سبک طراحی داخلی

مطالعه، مشورت و شناخت سبک‌های مختلف طراحی داخلی می‌تواند به شما کمک نماید که سبک طراحی داخلی مدنظر خود را شناسایی کنید و یا ترکیبی از چند سبک را بتوانید هنرمندانه و خلاقانه مطابق با نیازها و علایق خود شناسایی نمایید.

3. انتخاب رنگ

رنگ‌‌ها علاوه بر آن که مفهوم خاص خود را دارند و به مخاطبین پیام مخصوص خود را می‌رسانند می‌بایست در انتخاب آن‌ها بسیار دقت کرده زیرا به مرور زمان می‌تواند تاثیرات بسزایی بر روی افرادی که از آن فضا استفاده می‌کنند بگذراند از اینرو در این بخش از چک لیست طراحی داخلی، شما می‌بایست به دو سوال پاسخ دهید:

  1. رنگ مورد علاقه من برای فضای مدنظر کدام است
  2. استاندارهای انتخاب رنگ برای آن فضا متناسب با بحث روانشناسی رنگ و تاثیرات هر کدام بر فرد کدامست؟

4. نور و روشنایی

گاهی برای داشتن طرحی که متناسب با علایق و نیازهایمان باشد تنها به رنگ‌ها احتیاج نداریم و این نور است که به آنها و به فضای کلی خانه ما شخصیت می‌دهد و ضروریست که انواع نورها را شناسایی کنیم در چک لیست طراحی داخلی خود به 2 سوال بسیار مهم پاسخ دهید:

  1. استاندارهای نور و روشنایی برای فضاهای مدنظر چیست؟
  2. شما از چه طریقی می توانید تامینش کنید؟

5. متریال مناسب

متریال و مصالح بخش مهم هر پروژه طراحی داخلی است که با تنوع رنگ، جنس، خصوصیات و کاربری هر یک از آن‌ها پروژه طراحی داخلی شما به پروژه‌ای کاربردی با جزئیات متنوع تبدیل می شوند.

از اینرو شناخت متریال‌های مختلف می‌تواند به شما کمک کند که علاوه بر ترکیب آن‌ها و خلق طرحی خلاقانه‌، بتوانید با شناخت نکات ضعف و قوت هر کدام بهترین و با کیفیت‌ترین متریال را متناسب با بودجه و نیازهای خود شناسایی کنید و در چک لیست طراحی داخلی خود به دو سوال زیر پاسخ دهید:

  1. متریال مناسب (کف،دیوارها و…) هر فضاکدام است؟
  2. شما کدام مورد را ترجیح می‌دهید؟

6. سیستم گرمایش و سرمایش

امروزه سیستم های گرمایشی و سرمایشی بسیار زیادی در بازار موجود می‌باشد که با توجه به اهمیت گرم شدن کره زمین، حفاظت از محیط زیست و استفاده بهینه از انرژی علاوه بر قدرت و قیمت وسایل گرم‌کننده و خنک‌کننده، باید متناسب با نیاز هر ساختمان، مناسب‌ترین دستگاه ممکن از نظر قیمت، مصرف انرژی، برآورده کردن نیازهای اساسی دمایی و رطوبتی و غیره را انتخاب کرد تا پاسخگوی نیاز کاربران فضا در فصول سرد و گرم سال باشد

از اینرو در چک لیست طراحی داخلی بهتر است قبل از انتخاب سیستم یا دستگاه سرمایشی و گرمایشی مناسب برای خانه خود، انواع آن و ویژگی‌های هرکدام را بشناسید و در ادامه به 3 سوال زیر پاسخ دهید:

  1. گرمایش و سرمایش فضای شما به چه صورت تامین میشه؟
  2. بهترین سیستم گرمایشی یا سرمایشی متناسب با شناخت سیستم‌های موجود کدام است؟
  3. شما کدام مورد را ترجیح می‌دهید؟

7. خرید و چیدمان فضا

خرید وسایل مختلف هر فضا و چیدمان آن همواره از اهمیت بسزایی برخوردار است و تحت تاثیر تمام مواردی که بالاتر گفته شد مانند: نیازها، سبک و… می‌شود. در واقع اولین ماحصل تمام مواردی که در چک لیست طراحی داخلی خود عنوان کرده‌اید در این مرحله نمایان می‌شود.

بسیاری از افراد در این مرحله دچار سردرگمی و عدم توانایی در جمع بندی و یک پارچه کردن تمام موارد می‌شوند و جدا از آن‌که نمی‌دانند این وسایل را از کجا و با بهترین قیمت تهیه کنند، با این مشکل مواجه خواهند شد که چیدمان فضاهاییشان به چه صورت باشد تمام موارد چک لیست طراحی داخلی را شامل شده و رضایت آن‌هارا به ارمغان آورد.

در این مرحله نیاز به یک طراح خلاق و با تجربه که بتواند همراه شما باشد و بتواند تمام موارد چک لیستتان را بررسی کنید و مسیرتان را شفاف‌تر نماید حس خواهد شد.

8. انتخاب طراح مناسب

حال متناسب آنچه گفته شد طراح مناسب کیست؟

طراح خلاق و با تجربه کسی است که بتواند در تمام موارد گفته شده قدم به قدم در کنار ما قرار گیرد و با شناخت و تجربه خود به شما کمک کند و طرحی متناسب با نیازها، علایق، سبک و استاندارهای موجود و… برای فضا پروژه ارائه نماید و قبل اجرای پروژه طرحی سه بعدی از فضای مدنظر آماده نماید، مرحله به مرحله تغییرات احتمالی را با جلسات مختلف با کارفرما آماده نماید و پس از تایید کارفرما برآورد دقیقی از هزینه‌های پروژه داشته باشد.

9. طرح سه بعدی

با توجه به تعریفی که از طراح مناسب عنوان شد در نظر داشته باشید قبل از شروع عملیات اجرایی طراحی داخلی، از طراح خود بخواهید که طرح سه بعدی فضای طراحی شده را در اختیارتان گذاشته و قبل اجرا شدن تغییراتی که مدنظرتان می‌باشد را اعمال نمایید این کار باعث می‌شود در وقت و صرف هزینه زیاد بابت دوباره کاری جلوگیری به عمل آورد.

10.مجری با تجربه

آخرین مرحله سپردن طرح به مجری با تجربه برای شروع عملیات اجرایی طراحی داخلی فضای خود متناسب با طرح سه بعدی می‌باشد.
لازم به ذکر است در اجرای پروژه‌های طراحی داخلی بهتر است مجری و طراح از یک مجموعه باشن تا طرح اجرایی دقیق و متناسب با طرح های سه بعدی اجرا شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *